reklama

Nórsko – Oslo

Cestovanie po Nórsku sme ukončili v Osle, v meste, v ktorom sa mieša nielen minulosť s prítomnosťou, ale i kultúry a vierovyznania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Oslo
bolo založené niekedy v roku 1048 kráľom Haraldom III. Do roku 1624 bolo úplne na inom mieste, než je teraz, akurát že medzi tými dvomi rokmi 14-krát vyhorelo, a tak si dánsky kráľ Kristán IV. povedal, že keď už mesto postaviť nanovo a narobiť sa na ňom ako hovädo, tak niekde úplne inde, nech vydrží. Prešiel na druhú stranu zálivu, hodil na zem rukavicu a rozhodol, že mesto postaví práve tam a bude sa volať Christiania. Ako inak?

Rukavica Kristiana IV
Rukavica Kristiana IV (zdroj: Ya)

Oslo je jedno z najmenších európskych hlavných miest, ale stavebná činnosť naznačuje v tomto smere mimoriadny rozmach. Stavajú sa nielen byty, ale i kancelárske priestory a veľké firemné sídla.
 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Nová obytná štvrť.
Nová obytná štvrť. (zdroj: Ya)

Našu skutočnú prehliadku Osla sme začali hneď v prístave, v jednej z najluxusnejších a najnovších štvrtí. Povedzte, kto z vás by nechcel mať malý bytík v takejto štvrti s výhľadom na more? Ja by som to teda bral. Rád by som vám na tomto mieste aj povedal, koľko by ste na taký bytík potrebovali, ale nechcem vás zbytočne zavádzať. Tá cifra síce pri prehliadke odznela, ale bola taká neskutočná, že moje podvedomie ju v rámci zachovania si duševného zdravia vytesnilo z hlavy. Niečo sa mi však marí, že znela na sumu 30 000 000 nórskych korún.
 

Budovy firiem zo strechy opery. V pozadí sa veselo stavia.
Budovy firiem zo strechy opery. V pozadí sa veselo stavia. (zdroj: Ya)

Nobelova cena sa udeľuje v piatich kategóriách. Štyri Nobelove ceny sa odovzdávajú vo švédskom Štokholme a jedna, cena za mier, sa odovzdáva práve v Osle. Najskôr sa odovzdávala v Nobelovom inštitúte, potom na univerzite v Osle a od roku 1990 sa udeľuje v budove radnice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Radnica v Osle
Radnica v Osle (zdroj: Ya)

Nórsko je konštitučná monarchia, na tróne sedí kráľ Harald V. so svojou zákonitou, kráľovnou Sonjou. Kráľovská rodina sa ešte aj dnes teší pomerne veľkej popularite, hoci jej funkcia je viac-menej čisto reprezentatívna, presne tak isto ako u všetkých kráľovských rodín.

Kráľovský palác
Kráľovský palác (zdroj: Ya)
Národné divadlo
Národné divadlo (zdroj: Ya)
Parlament
Parlament (zdroj: Ya)

Nórska opera a balet dlho nemali svoje pevné miesto na zemi. Od roku 1927 sa päťkrát sťahovala, až nakoniec zakotvila v prístave v Osle, neďaleko centra mesta. Na stavbu boli použité tri základné materiály: biely mramor, dubové drevo a kov. Tieto materiály boli definované ešte pred vstupom do architektonickej súťaže. Neskôr k nim pribudlo ešte sklo, ktoré dopĺňa biely mramor. Celá budova je konštruovaná nielen pre umelcov, milovníkov umenia, ale i pre bežných ľudí či turistov. Tí, ktorí nepotrebujú vidieť operu zvnútra, si ju môžu pozrieť zvonku zo všetkých strán, poprechádzať sa po jej streche a vychutnať si z nej pohľad na prístav i celé mesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Opera
Opera (zdroj: Ya)
Opera zvnútra
Opera zvnútra (zdroj: Ya)
Na streche opery
Na streche opery (zdroj: Ya)

Malá odbočka
Na Slovensku by stavba opery fungovala asi takto: vypísala by sa verejná súťaž a možno ani nie. Ak áno, vyhrala by najlacnejšia ponuka pána Širokého. Po 10 rokoch by sa zistilo, že peniaze vysúťažené a určené na výstavbu nestačia, preto by sa urobil dodatok k zmluve a štát by pomohol medzitým už krachujúcej firme. Čiže nielenže by sa nič neodložilo, ešte by sa zasponzorovala z peňazí všetkých ľudí súkromná firma, a ešte i tak by nebolo isté, či by sa vôbec niečo postavilo.
Koniec malej odbočky 

Nórska opera sa začala stavať v roku 2004 a stavba bola ukončená približne o päť rokov. Po dostavbe sa zistilo, že peniaze vyčlenené na jej stavbu bohato stačili a dokonca, ešte aj nejaké zvýšili. A tak milí Nóri pekne krásne zvyšné peniaze vzali a šupli do toho ich fondu, v ktorom majú odložené peniaze pre ďalšie generácie. Aký to rozdiel medzi Nórskom a Slovenskom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celé Oslo je posiate sochami. Ich autorom je väčšinou Gustav Vigeland. Sochy tohto nórskeho umelca sú nielen roztrúsené po Osle, ale i sústredené vo Vigelandovom parku. Projekt tohto parku predložil Vigeland už v roku 1906, bol mu však schválený až v roku 1921 pod podmienkou, že všetky umelecké diela pripadnú mestu. Vigeland súhlasil, avšak tiež si dal jednu podmienku, aby bol park otvorený nonstop. Tak sa teda "mesto" s Vigelandom dohodlo a urobilo mimoriadne dobre. V parku si návštevník môže pozrieť okolo 200 súsoší a 600 figúr. Všetky v životnej či nadživotnej veľkosti a všetky nahé.
 

Vigelandov park
Vigelandov park (zdroj: Ya)
Súsošie
Súsošie (zdroj: Ya)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


 

Z Osla sa mi nechcelo. V čase, keď by som za normálnych okolností sedel už pred telkou alebo ležal v posteli, vybral som sa ešte na poslednú večernú prechádzku. Vychutnať si večerné mesto, večernú pohodu. Ten pokoj, keď mesto stíchne, keď večer neruší hukot áut, keď sa slnko kloní k obzoru, keď si ľudia po celodennom zhone začnú užívať život.
 

Rybár
Rybár (zdroj: Ya)
Obrázok blogu
(zdroj: Ya)
Obrázok blogu
(zdroj: Ya)

Nielenže sa mi z Osla nechcelo, mne sa všeobecne nechcelo hlavne z Nórska. To, čo sme videli za 8 dní, bolo skutočne málo. Z Nórska sme prešli len maličký kúštik a ďalšie architektonické zaujímavosti, a hlavne prírodné úkazy a klenoty, ktorými nórska príroda disponuje v obrovskom množstve, zostali pred nami skryté, utajené a neobjavené. Zostali mi ešte nejaké nórske peniaze. Myslíte, že ich pôjdem zameniť? Zatiaľ nie, zatiaľ chcem ešte tak trošku dúfať, že ich jedného pekného dňa využijem na to, na čo sú určené a v krajine, do ktorej patria.

Súvisiace články:
http://marianletko.blog.sme.sk/c/362163/norsko-zlaty-trojuholnik.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/363630/norsko-bergen.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/364410/norsko-z-bergenu-do-maloy.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/365755/kupanie-sa-v-atlantiku-majak-na-konci-sveta-a-duhova-cesta.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/366397/dalsnibba-geirangerfjord-orlia-cesta-a-trolia-cesta.html

 

Marian Letko

Marian Letko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  2 218x

Život je nekompromisný, splní nám obavy i sny. Tak pozor na to čo chceme, lebo tu kašu si zjeme. (HzM) Ya BastaVytvorte si svoju vizitku Zoznam autorových rubrík:  FikciašportFotocestou necestoustava sahlboke uvahySvet podľa MaroškapolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu