Komentár o komentátoroch a ich komentároch

Autor: Marian Letko | 12.5.2011 o 21:13 | Karma článku: 8,69 | Prečítané:  1351x

Zo záujmom som si prečítal článok v najnovšom čísle časopisu Profit. Bol o komentátoroch a ich názoroch na komentáre. Po prečítaní celého článku je pre mňa ešte ťažšie pochopiť, prečo práve komentáre sú považované za prémiový obsah, keď ich samotní autori to majú ako keby problém priznať... A ten článok a jeho načasovanie je vari z pera nejakého sabotéra :-)

Z časopisu Profit : Gabriel Beer, šéfreportér Trendu

"Myslím si, že internet priniesol úpadok klasickej žurnalistiky, za ktorú považujem, že niekam idem, rozprávam sa s ľuďmi, snažím sa ich pochopiť a dostať do podstaty javov a udalostí. Mladí novinári ani nemajú kde sa naučiť remeslo. Dnes nechodia po firmách, po krčmách, nestretávajú sa s ľuďmi, aby sa niečo naučili, ale zasadnú k počítačom a za predpoludnie ‚vygooglia‘ všetko, čo potrebujú.

Keď má takýto názor človek, ktorý získal novinársku cenu, niečo asi na tom bude. V zásade mám taký pocit, že presne takto sa tie komentáte aj píšu. Niečo sa vyhrabe na internete, zmení sa slovosled, pridá sa svoj názor a komentár je na svete. Stačí  tam už pridať len ten kľúčik a komentár je pripravený na zverejnenie.

 


Z časopisu Profit : Štefan Hríb, šéfredaktor a spolumajiteľ týždenníka .týždeň, moderátor diskusnej relácie Pod lampou v STV

„Zdá sa mi, že na začiatku deväťdesiatych rokov, teda v čase núdze, bolo medzi novinármi viac osobností ako dnes. Je to trocha smutný pohľad. Vtedy, keď išlo o veľa, tak sa novinármi stávali zaujímaví ľudia. Postupom času to začal byť priemer, ba až nuda, a tak je to až doteraz. Vyzerá to teraz tak, akoby žurnalistika nebola zaujímavým povolaním.Dnes je vo vyjadreniach, aj v komentátorských, kalkul, veľa vecí sa prepadáva pomedzi riadky. Takmer by som povedal, že novinárstvo je viac intrigánske, menej priame. Čo je trocha smutný trend.“

No a určite je smutné, keď má na súčasnú žurnalistiku a na komentáre takýto pohľad aj spolumajiteľ týždenníka a napriek tomu komentáre na svojich stránkach uzamkne. Je však možné, že nemyslí tých svojich. Že jeho sú tí dobrí a ostatní sú zlí zlí zlí.... a prepadávajú im veci medzi riadky.

 


Z časopisu Profit : Peter Javůrek, Pravda, predtým Sme

„Hodnotiť prácu podľa ohlasu čitateľov je smiešne, lebo viem, že najmä internetové diskusie zrejme nie sú to, čo si predstavujem pod pojmom vox populi – hlas ľudu. Nejde o to, že niektoré ohlasy sú kritické, ale forma diskusie sa znehodnocuje spôsobom, akým sa deje.

No samozrejme, vox populi to teda zrejme nie je, ale ako by si pán Javurek vox populi predstavoval pri komentároch na internete? Očakáva sa vari od nás, aby sme posielali názory e-mailom, alebo máme postaviť na námestiach tmavé komory, nechať ľudí rozprávať do kamery a video budeme posielať do redakcie. Alebo prejdeme na listovú komunikáciu a admini stránky budú z listov prepisovať na sklo tie správne názory, ktoré nebudú diskusie znehodnocovať? Neviem, nechám si poradiť. A možno netreba. Možno im súčasný stav, takmer bez diskusií vyhovuje....

 


 

Z časopisu Profit : Róbert Kotian (Slovenský rozhlas, predtým Smena, Sme, Moment, Hospodárske noviny, Domino, epizóda v Pravde)

"Každý sa dostane do štádia, keď má pocit, že tým, čo píše a čo dáva do súvislostí, ovplyvňuje ľudí. Dnes si to až tak veľmi nemyslím,“

A naozaj má pán Kotian pravdu. Keď je niekto Miki pozitiv alebo Robo pozitiv, tak ním zostane aj po prečítaní komentáru. Komentár je príliš krátke literárne dielo, aby nejakým zásadným spôsobom ovplyvnilo myslenie a orientáciu davu, to by sa na ľudí nesmeli valiť zo všetkých strán žiadne iné protichodné informácie. To dnes v info veku nie je možné a preto sú komentáre len také úplne miniatúrne hviezdičky na mediálnom nebíčku. Spoplatnené....

 


 

Z časopisu Profit : Marián Leško (denník Sme)

"Komentátora nemusia mať všetci radi, ale aby jeho práca mala zmysel, musia ho čítať."

Áno, pán MARIÁN LEŠKO, ja MARIÁN LETKO vyhlasujem, že s Vami skoro do písmenka súhlasím. Viete, tiež píšem komentáre, hoci sa to nevolá komentáre. Volá sa to blog, ale je to skoro to isté. Tiež si na niečo utvorím názor a napíšem ho. Nedostávam za to síce peniaze a teda si môžem dovoliť nižšiu kvalitu. Nemusia ma mať všetci radi a môžem si písať len tak sám pre seba. Nemusím riešiť, či má môj blog pre niekoho zásadný význam a akú má čítanosť. Ale viete čo? Poteší ma, keď si k nemu nájde cestu čo najviac čitateľov. Poteší ma, keď sa ľudia zastavia, prejavia svoj názor, či už kladný alebo aj ten záporný. Poteší ma diskusia a možnosť vypočuť  si aj názor iných ľudí na predostretý problém. Áno, poteší.

 


 

A aký zmysel bude mať teraz vaša práca, milí páni komentátori. Stačí vám taká čítanosť, akú máte? Nevadí vám, že kus zmyslu vašej práce vám vzal pianista? Že niekto, kto bol váš kolega, zožne časť plodov vašej práce? A možno aj vadí, ja viem, ste len komentátori, nerozhodujete.

 

Môj komentár nechám odomknutý. Čítajte si ho vážení čitatelia, rozširujte ho po svete. Kopírujte ho, preposielajte. Diskutujte o ňom, chválte a haňte ho. Nech má moja práca zmysel :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?