Skvelá budúcnosť

Autor: Marian Letko | 2.11.2012 o 16:38 | Karma článku: 14,34 | Prečítané:  499x

Bude to zaujímavé. Skôr než prekročíte prah svojho vlastného domu, budete oskenovaní. Skener vás odváži, zmeria, zrontgenuje, zoberie krv. Nasníma vašu tvár, zistí vašu náladu. Všetky údaje sa automaticky rozpošlú po celom dome...

Keď skener zistí, že máte náladu pod psa, dá príkaz rádiu, aby sa preladilo na frekvenciu, na ktorej hrajú veselé pesničky. Keď budete mať romantickú náladu, prepne na nežné melódie. Osvetlenie sa zapne a váš dom sa ponorí do jasného, romanticky cukríkovo ružového odtieňa. Hodová idylka. Zatiaľ.

Potom však zistíte, že ste hladný a otvoríte chladničku. Máte chuť na niečo výdatné a nezdravé, najlepšie nejaké "uzeniny z udírny", ale, bohužiaľ, vaša chladnička dostala príkaz, že máte zlé výsledky a potrebujete dusený karfiol, čerstvú brokolicu a varené zemiaky. Zablokuje časť s údeninami a klobásku vám nevydá ani pod hrozbou kladiva.

Naštvaný a hladný sa poberiete do obývačky a chcete sa zvaliť na gauč a pustiť telku. V tej chvíli váš gauč vyhodnotí príkaz. Vysunie ostré ihličky a na televíznej obrazovke sa objaví nápis. "Máte veľkú tučnú riť, choďte si zabicyklovať." Tlačidlom, ktorým bežne telku vypínate, tentokrát otvoríte garážovú bránu a garáž vypustí krakena v podobe bicykla s už nastaveným programom tak, aby sa vaše telo dostalo na požadovanú zdravotnú úroveň.

Zatiaľ čo vy budete jazdiť po okolí, vaše spotrebiče si budú aj naďalej žiť vlastným životom. Už spomínaná chladnička zistí, že je poloprázdna, cez internet sa spojí s vaším obchodným domom a objedná potraviny, o ktorých si bude myslieť, že sú pre vás najprospešnejšie. Práčka privolá opravára, lebo vyhodnotí, že úroveň vodného kameňa prekročila kritickú úroveň. Umývačka doobjedná soľ, leštidlo a tablety. Televízor vyhľadá, naladí a ponúkne vám programy o zdravom stravovaní, kotol rozhodne, že vám začína byť zima a spustí kúrenie.

Takto nejako by mala vyzerať budúcnosť ľudstva.... povedala pani v televíznych novinách a popritom sa priblblo usmievala. Ona sa však priblblo usmieva, aj keď ohlasuje smrteľnú haváriu alebo vraždu, takže jej sa nečudujem.

Tak trochu sa však čudujem, že všeobecne ľudstvo dobrovoľne a s nadšením speje k tomu, aby malo menej rozhodovacích právomocí ako chladnička. Niekomu to však bezpochyby vyhovuje...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?