Pyrotechnický

Autor: Marian Letko | 1.1.2013 o 15:46 | (upravené 1.1.2013 o 21:10) Karma článku: 16,78 | Prečítané:  546x

Naša obec leží v niekoľkých časových pásmach. Normálne by som to netušil, oči mi otvoril až včerajší deň. Súčasne s ohňostrojom v Sydney, a to mám podozrenie, že ešte možno aj skôr, začali v našej obci prskať rachétle a vybuchovať všetky možné aj nemožné delobuchy.

A tak to pokračovalo celý deň a v našej obci sa oslavoval príchod nového roku zároveň s Pekingom, Moskvou, Kyjevom. Samozrejme, oslavy súčasne s Bratislavou boli tie najhlučnejšie, najviditeľnejšie a najsmradľavejšie. Podľa občasných výbuchov usudzujem, že nový rok ešte vo všetkých krajinách sveta nenastal.

Odkedy sa tieto smrdutosti začali predávať normálne v obchodoch a trhoch, streliť si môže každý. Dalo by sa povedať, že obchody vlastne suplujú vojsko, od ktorého sa kedysi munícia kupovala či vymieňala a často sa aj vyrábala doma. Tie vojenské a doma robené boli nebezpečné a nemali ani taký vizuálny efekt ako tieto nakupované. A je pravda, že tie dnešné sú aj bezpečnejšie. Už sa tak často nerozpráva o utrhnutých nohách, rukách či iných častiach tela, ale sem-tam sa nejaký samovrah nájde.

Na pyrotechnike je zaujímavá jedna vec. Je zbytočná, napriek tomu nakupovaná a ešte k tomu aj drahá. Je to produkt, bez ktorého sa dá krásne prežiť, ako nám názorne ukázal Paríž, ktorý pyrotechniku a ohňostroje zakázal a čuduj sa svete, ľudia prežili.

Jedna vec sa však ohňostrojom uprieť nedá. Popravde priznávam, že sú krásne. Je to nádhera, keď to všetko okolo vás vybuchuje, rozprskuje, lieta, syčí, prská. Keď sa na oblohe strieda červená farba s modrou, fialovou, zelenou alebo obloha hrá všetkými farbami naraz. Vtedy dokážete zabudnúť na všetky problémy a pridať sa k tomu všeobecnému vzrušeniu a k tým všetkým óóh ááách woow a waaaw...

No a potom sa vrátite do svojich domovov, zapnete si popolnočnú telku a zbadáte tam to červené hranaté čudo, ako sa na vás uškiera a tliacha o tom, že Slovensko sa nemá za čo hanbiť a vám príde zle, hoci ste si z punču iba uchlupli a zo šampanského ste vypili len jeden pohár. A vtedy pochopíte, že to všetko óóh ááách woow a waaaw, tie výbuchy a svetlá je len taký malý krátky únik z reality. Drahý, smradľavý a špinavý a že realite či chcete či nechcete na Slovensku neujdete...

A ešte niečo. Keď sa nepostaráte o seba vy sami, neurobí to nikto. Preto sa vyhýbajte špine, smradu a výbuchom, a hlavne,  nikdy nestraťte hlavu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?