Pochod komediantov...

Autor: Marian Letko | 21.4.2013 o 18:00 | (upravené 21.4.2013 o 18:06) Karma článku: 12,04 | Prečítané:  934x

O minulovíkendových policajných manévroch v Trnave pred zápasom so Slovanom sa mi snívalo, čiže to musel byť silný zážitok, lebo mne sa sníva tak trikrát do roka. Videl som svoje peniaze. Mali malé nožičky, malé ručičky a cupitali od mňa k príšerám s maskami z filmu Vreskot a veselo sa s nimi objímali. Tak som teda hneď ráno napísal na ministerstvo vnútra a večer na ministerstvo školstva otázku, koľko nás ten "neskorofašiangový sprievod" stál a žiadosť, aby s tou bandou, ktorá si hovorí fanúšikovia, už niečo urobili...

Obom ministerstvám slúži ku cti, že nerobili žiadne caviky a bez problémov odpovedali. Horšie je, že podľa toho, čo napísali, sa zrejme tak skoro nič zásadné neudeje.

Odpoveď z ministerstva školstva:

na Váš mail zo dňa 14.4. 2013 p. ministrovi zaujímame nasledovné stanovisko.
Za organizovanie domácich športových súťaží je zodpovedný príslušný športový zväz, športový klub a obec.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ani rezortný minister nemajú inú kompetenciu, len prostredníctvom kvalitnejšej legislatívy v spolupráci s ďalšími partnermi hľadať spôsob, ako zamedziť niektorým negatívnym javom, ktoré sprevádzajú viaceré športové podujatia.

Problém futbalových fanúšikov sa riešil v Anglicku, kolíske futbalu viac ako 30 rokov. My robíme v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Ministerstvom vnútra SR  opatrenia, ktoré by mali eliminovať najmä otázku diváckeho násilia na štadiónoch.

Prvým krokom bolo, že vláda Slovenskej republiky začiatkom roka schválila novú „Koncepciu boja proti diváckemu násiliu“, ktorú predložil na rokovanie vlády podpredseda vlády a minister vnútra SR p. Kaliňák.

V nadväznosti na túto koncepciu pripravuje ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR novelizáciu zákona č. 479/2008 Z. z. o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí, kde sa pripravujú opatrenia na predchádzanie, zamedzenie a tiež postihovanie negatívnych javov na športových podujatiach.

Rozhodnutie vlády SR o modernizácii viac ako 20 futbalových štadiónov I. a II. ligy je tiež jedným z opatrení, aby sa z futbalových štadiónov vytlačila nekultúrnosť a primitivita konania niektorých tzv. „tiežfanúšikov“...

K tomu, aby zákony a systém fungovali v praxi  je však potrebná súčinnosť všetkých zložiek, predovšetkým Slovenského futbalového zväzu, obce a polície.

V každom prípade Vaše rozhorčenie chápeme a Váš e-mail zasielame v kópii aj prezidentovi Slovenského futbalového zväzu.

Pokiaľ ide o vyčíslenie nákladov na „trnavský zápas“ – takýmito informáciami nedisponujeme a informácie by Vám mohli poskytnúť pravdepodobne funkcionári Spartaka a príslušné zložky policajného zboru MV SR.

Ing. Ladislav Čambal

Tak výborne, máme tu koncepciu vlády. Má to však háčik...  Na to,  aby zákony a systém fungovali v praxi, je však potrebná súčinnosť všetkých zložiek, predovšetkým Slovenského futbalového zväzu, obce a polície. Nuž, minulý víkend súčinnosť nejakej zložky zlyhala...
Zaujímavý je aj odkaz na Anglicko. Problém futbalových fanúšikov sa riešil v Anglicku, kolíske futbalu, viac ako 30 rokov. Dúfam, že to na ministerstve nepoňali tak, že keď to riešia v Anglicku 30 rokov, nemusíme sa nikam ponáhľať ani na Slovensku...


Odpoveď z ministerstva vnútra:

na základe informácií poskytnutých Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Trnave Vám oznamujeme, že náklady v súvislosti s organizáciou a výkonom bezpečnostných opatrení počas futbalového zápasu medzi FC Spartak Trnava a Slovanom Bratislava, ktorý sa uskutočnil v soboru 13.04.2013 v Trnave, neboli vyčíslené. Zároveň Vám oznamujeme, že náklady na výkon takýchto bezpečnostných opatrení zahŕňajú mzdové náklady, náklady na dopravu, techniku, pitný režim a v takýchto prípadoch nepresahujú sumu 30.000,- eur.

S pozdravom
Mgr. Dušana Maliňaková

Chápem, policajtov treba zaplatiť, nakŕmiť, dať im vypiť. Doprava tiež nie je zadarmo, technika sa opotrebováva. Ako sa však dopracovali k tomu, že náklady v takýchto prípadoch nepresahujú sumu 30 000,- eur neviem, keďže pri mojej žiadosti o upresnenie som dostal odpoveď, že polícia bezpečnostné opatrenia nevyčísluje a vzhľadom na to týmto údajom nedisponujeme. Policajti boli zaradení do riadne naplánovanej služby v rámci bežného pracovného fondu. Možno to tak presne dokážu odhadnúť. Neviem...

Dobre, 30 000 zasa nie je až taká suma. Lenže túto sezónu sa Trnava so Slovanom stretla 3×, čo máme 90 000 €a podobne exponované sú aj zápasy Slovana so Žilinou, i keď to nebýva až taká divočina, čiže aj suma na akciu bude určite menšia. A všetci sa pamätáme, ako to vyzeralo, keď bola v lige Dunajská Streda...

Jasné, ešte stále relatívne málo. Oproti Kaliňakovým Horným Plachtinciam či Čaplovičovej sústave povolaní je to len taký úbohý prd vo vetre, ale moja babka, ktorá sa vždy zohla aj pre haliernik, vždy vravievala: "Kto si neváži malých peňazí, neváži si ani veľkých."

A čo ak to nevyriešia ani za tých 30 rokov...?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Delta variant udrie asi už v polovici júla. Zasiahne nezaočkované regióny

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.

Dobré ráno

Dobré ráno: Môže byť očkovanie proti koronavírusu povinné?

Ako sa bude vyvíjať pandémia.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo núka Fico namiesto očkovania? (komentár šéfredaktorky)

Odmietači ťahajú za sebou do priepasti zdravotníkov, služby aj deti.


Už ste čítali?