Nórsko – Zlatý trojuholník

Autor: Marian Letko | 14.8.2014 o 16:16 | Karma článku: 6,62 | Prečítané:  709x

V autobuse sme sa dozvedeli, že sa máme pripútať, lebo v Nórsku je to v zákone, v Nórsku sa zákon neporušuje, ale dodržuje. Práve vtedy šofér prešiel cez semafor na červenú a o chvíľu sme vystupovali pred hotelom.

Nórsko je krajina plná kontrastov a veľkolepých efektov. Riedko obývané územia striedajú plné mestá. Polnočné slnko a horúce leto striedajú tmavé chladné dni. Oplatí sa do nej vycestovať, oplatí sa ju vidieť, oplatí sa ju aspoň trošku spoznať. No nie, že trošku. Podľa toho, čo sme mali možnosť v Nórsku vidieť, oplatilo by sa ho spoznať aj hlbšie, aj dlhšie, aj širšie. Bohužiaľ, boli sme časovo limitovaní, keďže sme šli cestovkou.

Okrem toho je to mimoriadne bohatá krajina. Nebolo to vždy tak, situácia sa zmenila až vtedy, keď na svojom území objavili ropu. Nezabudli však na problémy, ktoré mali predtým a naučili sa šetriť. Peniaze, ktoré im plynú z ropy, "neprejedajú", ale ukladajú do fondu, aby mali v prípade núdze z čoho čerpať. Aby sa mali dobre aj ďalšie generácie.

A keďže je to aj krajina s kvalitným sociálnym systémom a zabezpečením, prívetivá a úslužná k cudzincom, návštevníkom a imigrantom, do krajiny prúdi množstvo cudzincov, či už len za prácou alebo rovno za prácou aj novým domovom. Krajina ich víta s otvorenou náručou (na tomto mieste si treba odmyslieť Breivika) a poskytuje im pomoc s ubytovaním, stravou a má len jedinú podmienku. Aby začali chodiť do školy a naučili sa jazyk, ktorým sa rozpráva v ich novom domove.

Bohatstvo krajiny vyhovuje tak domácim, ako aj ľuďom, ktorí do nej chodia za prácou. Komu je to skoro úplne jedno, sú bohatí nemeckí turisti a bohatí turisti všeobecne. Komu to tak trošku prekáža sú bežní slovenskí turisti a turisti chudobnejší, ktorí sa musia pripraviť na to, že všetko je pre nich v Nórsku nejaké drahšie. Predsa len, za priemerný slovenský plat si tam nemôžu vyskakovať tak, ako keby mali priemerný nórsky plat, ktorý sa pohybuje okolo 3 500 eur.

Mrazivé hory

Hlboké fjordy zarezávajúce sa do skál
 

Čarovné dedinky

Úrodné doliny, dravé rieky a ľadovce, ktoré vyzerajú ako šľahačková dekorácia jagajúca sa v nepoškvrnenej krajine
 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

... aj to je Nórsko.

Tušili sme, že osem dní na jeho spoznanie bude veľmi málo. Vedeli sme, že to tam bude všetko príšerne drahé, a tak sme teda 16. 7. 2014 pristáli na letisku v Bergene a začali spoznávať. Celkom logicky, najskôr Bergen. O ňom však až v druhej časti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?