Nórsko – Zlatý trojuholník

Autor: Marian Letko | 14.8.2014 o 16:16 | Karma článku: 6,62 | Prečítané:  642x

V autobuse sme sa dozvedeli, že sa máme pripútať, lebo v Nórsku je to v zákone, v Nórsku sa zákon neporušuje, ale dodržuje. Práve vtedy šofér prešiel cez semafor na červenú a o chvíľu sme vystupovali pred hotelom.

Nórsko je krajina plná kontrastov a veľkolepých efektov. Riedko obývané územia striedajú plné mestá. Polnočné slnko a horúce leto striedajú tmavé chladné dni. Oplatí sa do nej vycestovať, oplatí sa ju vidieť, oplatí sa ju aspoň trošku spoznať. No nie, že trošku. Podľa toho, čo sme mali možnosť v Nórsku vidieť, oplatilo by sa ho spoznať aj hlbšie, aj dlhšie, aj širšie. Bohužiaľ, boli sme časovo limitovaní, keďže sme šli cestovkou.

Okrem toho je to mimoriadne bohatá krajina. Nebolo to vždy tak, situácia sa zmenila až vtedy, keď na svojom území objavili ropu. Nezabudli však na problémy, ktoré mali predtým a naučili sa šetriť. Peniaze, ktoré im plynú z ropy, "neprejedajú", ale ukladajú do fondu, aby mali v prípade núdze z čoho čerpať. Aby sa mali dobre aj ďalšie generácie.

A keďže je to aj krajina s kvalitným sociálnym systémom a zabezpečením, prívetivá a úslužná k cudzincom, návštevníkom a imigrantom, do krajiny prúdi množstvo cudzincov, či už len za prácou alebo rovno za prácou aj novým domovom. Krajina ich víta s otvorenou náručou (na tomto mieste si treba odmyslieť Breivika) a poskytuje im pomoc s ubytovaním, stravou a má len jedinú podmienku. Aby začali chodiť do školy a naučili sa jazyk, ktorým sa rozpráva v ich novom domove.

Bohatstvo krajiny vyhovuje tak domácim, ako aj ľuďom, ktorí do nej chodia za prácou. Komu je to skoro úplne jedno, sú bohatí nemeckí turisti a bohatí turisti všeobecne. Komu to tak trošku prekáža sú bežní slovenskí turisti a turisti chudobnejší, ktorí sa musia pripraviť na to, že všetko je pre nich v Nórsku nejaké drahšie. Predsa len, za priemerný slovenský plat si tam nemôžu vyskakovať tak, ako keby mali priemerný nórsky plat, ktorý sa pohybuje okolo 3 500 eur.

Mrazivé hory

Hlboké fjordy zarezávajúce sa do skál
 

Čarovné dedinky

Úrodné doliny, dravé rieky a ľadovce, ktoré vyzerajú ako šľahačková dekorácia jagajúca sa v nepoškvrnenej krajine
 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

... aj to je Nórsko.

Tušili sme, že osem dní na jeho spoznanie bude veľmi málo. Vedeli sme, že to tam bude všetko príšerne drahé, a tak sme teda 16. 7. 2014 pristáli na letisku v Bergene a začali spoznávať. Celkom logicky, najskôr Bergen. O ňom však až v druhej časti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Niektorí ľudia majú zvláštny dar, chutí im dúha a vidia zvuky

Ak vám vonia hudba alebo zapácha nejaká situácia, zrejme máte dobrú slovnú zásobu a radi sa vyjadrujete opisne. Alebo ste synestetik a myslíte to doslovne.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.


Už ste čítali?