O slovenskej pravici a mŕtvom dieťati

Autor: Marian Letko | 28.9.2014 o 15:11 | Karma článku: 9,56 | Prečítané:  441x

Vraví sa, že najhoršia vec na svete je, keď rodič prežije smrť svojho dieťaťa. V piatok som jednu takú smrť videl a celkom som sa bavil.

Ondrej Matej, nádejný jednodňový kandidát na predsedu strany SDKÚ, dupal nožičkami a rozhadzoval rukami, že ho nechcú pustiť do budovy, že mu zomiera dieťa, ktoré splodil a on by ho chcel počas jeho posledných chvíľ viesť a držať za ruky.

Ondrej Matej si ani nič iné nezaslúži. SDKÚ skapína už niekoľko rokov a on sa tvári, akoby si to všimol iba teraz. Strana, ktorá porazila Mečiara a ktorá trikrát zostavovala vládu, sa pochovala sama skupinkami, sitkami a Gorilou. Tejto strane nový predseda nepomôže, tejto strane pomôže už len úplne rozpustenie. Kým nie je neskoro, kým sa dá na ňu ešte spomínať ako na stranu, ktorá Slovensko integrovala do európskych štruktúr, kým sa dá na ňu spomínať ako-tak v dobrom.

"Najlepšie by bolo, keby sa pokúsili vytvoriť nejakú alternatívu, ktorá by mala na Slovensku šancu," povedal Marián Leško.

Jednotná pravica na Slovensku je však čistá utópia, pravicové strany na Slovensku sa ani nevedia dohodnúť, či vôbec chcú byť jednotné. Dohodnúť sa medzi sebou je pre ne problém. Na jednej strane je to pochopiteľné, keďže jedna strana je kresťanská, druhá demokratická, tretia liberálna a štvrtá taká obyčajná, piata Nova a šiesta ešte sama nevie aká, avšak od ľudí v politike by sa očakávala aspoň štipka zdravého rozumu. Už by si konečne mohli uvedomiť, že somáre, ťahajúce voz každý inou stranou, sa nikam nedostanú.

Pravica zažíva v poslednom týždni zvláštne obdobie. V poslednom prieskume sa ukázalo, že niektoré strany, ktoré majú ambíciu byť v parlamente, v ňom pravdepodobne nebudú, ani keby sa rozkrájali, a preto robia, čo môžu, aby to zmenili. Najvypuklejší je tento fakt pri strane SDKÚ. Tá preto zorganizovala snem a snažila sa presvedčiť verejnosť, že je jednotná. Nakoniec verejnosť nepresvedčila a nepresvedčila ani samu seba. Jediný jednotný zostal Pavol Frešo, pričom sa vôbec nevyjadril, či ho takáto jednota teší.

Úplne opačne išli na to v SaS. Tam sa netrieštili, tam sa, naopak, dopĺňali členovia a hneď o najznámejšiu homoaktivistku. Sulík ju vníma ako posilu, i keď ťažko povedať, v čom táto posila spočíva a načo je posila strane, ktorá je odpísaná u väčšiny iných strán z dôvodu neschopnosti svojho predsedu krotiť svoje ego, robiť kompromisy, a tým spôsobiť na počkanie pád vlády. A záhadou zostáva, načo Romana Schlesinger vôbec vstupovala do strany, ktorá sľubovala kedysi pred vstupom do politiky, a hlavne pred "vyhratými" voľbami homosexuálom všakovaké partnerstvá a výhody, aby sa na nich pri prvej príležitosti zvysoka (tu si dosaďte slovo, aké sa vám najviac hodí).

NOVA je strana jedného muža, niečo ako bola HZDS alebo ako je teraz SMER. Mala to byť strana nová, s novými ľudmi a novými myšlienkami. Idea sa nepodarila, keďže ju založil síce mladý, ale predsa len "starý, tradičný" politik, ktorý nenašiel uplatnenie a pochopenie vo svojej pôvodnej strane, nových kvalitných ľudí našiel pramálo a myšlienky pre istotu nenašiel žiadne. Z marazmu nedostatočných preferencií ho mali zrejme zachrániť odídenci/vyhodenci z SaS. Spojeniu bývalých kresťanov a bývalých liberálov nedával šancu absolútne nikto, keď nerátam bývalých kresťanov a liberálov, keďže svorne ruka v ruke tvrdili, že sa nebudú prekárať, ale nádherne dopĺňať. Po minulom týždni, keď prišelci odišli, tomu neveria ani oni a asi už ani sám Lipšic. Keď sa po ich poslednom stretnutí a rozchode opieral o pultík, pôsobil tak zúfalo a stratene, že človek by mal tendenciu ho i ľutovať. Samozrejme, len do chvíle, kým si neuvedomí, že do tejto neradostnej situácie sa dostal sám so svojou nezdravou ctižiadostivosťou a narcizmom.  

Medzi relatívne stabilizované strany patrí Bugárov Most. Tejto strane však pripisujem jednu jedinú zásluhu, a to tú, že dokázal osloviť maďarských voličov a vytvoril alternatívu proti SMK. Keby to nebol Bugár zvládol, už niekoľko rokov by sme tu počúvali od politikov SMK reči o pričlenení južného Slovenska k Maďarsku a chaosu medzi pravicou by bolo omnoho viac než doteraz, hoci si to je už teraz pomerne ťažko predstaviť.

Strana OĽaNO je zasa strana "nezávislých osobností", hoci nikto dobre nevie, ktorí sú tí nezávislí, a ktorí sú tie osobnosti. Medzi nimi najviac vyčnieva Matovič, ktorého je možno považovať za nezávislého, a Kuffa so Škripkom, ktorých je možno považovať pre ich názory za tak trochu nekompletných. Ostatných je bez problémov možno považovať za obyčajných, čím dostávajú zadosť názvu svojej strany.

Na pravicovom slovenskom politickom nebi sa z čista jasna zjavila Sieť. Procházka využil svoju popularitu, ktorú mu ľudia prejavili pri voľbe prezidenta. Založil si stranu, ktorá mala veľa prívržencov, a ktorá sa javila ako charakterovo pevná s relatívne novými ľudmi a víziami. Rado ako šikovný mladý politik a rozumný právnik si síce ľudí získal, škoda len, že to pomerne rýchlo pohnojil. Pri voľbe prezidenta porušil zákon, keď na južnom Slovensku vylepil bilbordy len v maďarčine, po voľbe prezidenta, keď mal tak, ako sľúbil, verejne podporiť Kisku, sa zachoval ako chrapúň, a potom prišla tá černota s inzerciou v Matovičových novinách a bolo vymaľované.

A ešte je tu jedna pravicová strana, ktorá je najstabilnejšia, a to je asi najhoršia informácia o pravicových stranách na Slovensku. Je to KDH a vyzerá to tak, že pokiaľ nevymrú jej voliči, tých 11 % bude mať stále. V tejto strane sú samí starí páprdovia, ktorí už neriešia, čo je pre štát najlepšie, ale to, čo je najlepšie pre nich, aby sa nemuseli porúčať do politického dôchodku. Pre túto skutočnosť sa dokážu spojiť nielen s Kristom, ale bez problémov aj s Antikristom. Spoveď to predsa istí.

Rok a pol pred voľbami nie je situácia ešte zúfalá, ale je vážna. Pravicový volič má na výber zo zlého a ešte z horšieho. Ak sa niečo zvláštne nestane a pravicové strany sa neuvedomia, tak nám nezostáva nič iné, než sa spoľahnúť na to, že SMER urobí nejakú kardinálnu skopičinu, vďaka ktorej sa porazí sám. Ako to však vidím, táto alternatíva je nereálna, alebo ako by povedal slepý, počkáme a uvidíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Delta variant udrie asi už v polovici júla. Zasiahne nezaočkované regióny

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných 26 percent obyvateľstva.

Dobré ráno

Dobré ráno: Delta je tu, chystá sa tretia vlna

Ako sa bude vyvíjať pandémia.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vírus sa ťa neopýta, prečo odmietaš očkovanie. On ťa zabije (komentár šéfredaktorky)

Odmietači ťahajú za sebou do priepasti zdravotníkov, služby aj deti.


Už ste čítali?