Nórsko – Oslo

Autor: Marian Letko | 29.10.2014 o 17:36 | (upravené 29.10.2014 o 19:32) Karma článku: 6,60 | Prečítané:  558x

Cestovanie po Nórsku sme ukončili v Osle, v meste, v ktorom sa mieša nielen minulosť s prítomnosťou, ale i kultúry a vierovyznania.

Oslo
bolo založené niekedy v roku 1048 kráľom Haraldom III. Do roku 1624 bolo úplne na inom mieste, než je teraz, akurát že medzi tými dvomi rokmi 14-krát vyhorelo, a tak si dánsky kráľ Kristán IV. povedal, že keď už mesto postaviť nanovo a narobiť sa na ňom ako hovädo, tak niekde úplne inde, nech vydrží. Prešiel na druhú stranu zálivu, hodil na zem rukavicu a rozhodol, že mesto postaví práve tam a bude sa volať Christiania. Ako inak?

Oslo je jedno z najmenších európskych hlavných miest, ale stavebná činnosť naznačuje v tomto smere mimoriadny rozmach. Stavajú sa nielen byty, ale i kancelárske priestory a veľké firemné sídla.
 

Našu skutočnú prehliadku Osla sme začali hneď v prístave, v jednej z najluxusnejších a najnovších štvrtí. Povedzte, kto z vás by nechcel mať malý bytík v takejto štvrti s výhľadom na more? Ja by som to teda bral. Rád by som vám na tomto mieste aj povedal, koľko by ste na taký bytík potrebovali, ale nechcem vás zbytočne zavádzať. Tá cifra síce pri prehliadke odznela, ale bola taká neskutočná, že moje podvedomie ju v rámci zachovania si duševného zdravia vytesnilo z hlavy. Niečo sa mi však marí, že znela na sumu 30 000 000 nórskych korún.
 

Nobelova cena sa udeľuje v piatich kategóriách. Štyri Nobelove ceny sa odovzdávajú vo švédskom Štokholme a jedna, cena za mier, sa odovzdáva práve v Osle. Najskôr sa odovzdávala v Nobelovom inštitúte, potom na univerzite v Osle a od roku 1990 sa udeľuje v budove radnice.

Nórsko je konštitučná monarchia, na tróne sedí kráľ Harald V. so svojou zákonitou, kráľovnou Sonjou. Kráľovská rodina sa ešte aj dnes teší pomerne veľkej popularite, hoci jej funkcia je viac-menej čisto reprezentatívna, presne tak isto ako u všetkých kráľovských rodín.

Nórska opera a balet dlho nemali svoje pevné miesto na zemi. Od roku 1927 sa päťkrát sťahovala, až nakoniec zakotvila v prístave v Osle, neďaleko centra mesta. Na stavbu boli použité tri základné materiály: biely mramor, dubové drevo a kov. Tieto materiály boli definované ešte pred vstupom do architektonickej súťaže. Neskôr k nim pribudlo ešte sklo, ktoré dopĺňa biely mramor. Celá budova je konštruovaná nielen pre umelcov, milovníkov umenia, ale i pre bežných ľudí či turistov. Tí, ktorí nepotrebujú vidieť operu zvnútra, si ju môžu pozrieť zvonku zo všetkých strán, poprechádzať sa po jej streche a vychutnať si z nej pohľad na prístav i celé mesto.

  

Malá odbočka
Na Slovensku by stavba opery fungovala asi takto: vypísala by sa verejná súťaž a možno ani nie. Ak áno, vyhrala by najlacnejšia ponuka pána Širokého. Po 10 rokoch by sa zistilo, že peniaze vysúťažené a určené na výstavbu nestačia, preto by sa urobil dodatok k zmluve a štát by pomohol medzitým už krachujúcej firme. Čiže nielenže by sa nič neodložilo, ešte by sa zasponzorovala z peňazí všetkých ľudí súkromná firma, a ešte i tak by nebolo isté, či by sa vôbec niečo postavilo.
Koniec malej odbočky 

Nórska opera sa začala stavať v roku 2004 a stavba bola ukončená približne o päť rokov.   Po dostavbe sa zistilo, že peniaze vyčlenené na jej stavbu bohato stačili a dokonca, ešte aj nejaké zvýšili. A tak milí Nóri pekne krásne zvyšné peniaze vzali a šupli do toho ich fondu, v ktorom majú odložené peniaze pre ďalšie generácie. Aký to rozdiel medzi Nórskom a Slovenskom.

Celé Oslo je posiate sochami. Ich autorom je väčšinou Gustav Vigeland. Sochy tohto nórskeho umelca sú nielen roztrúsené po Osle, ale i sústredené vo Vigelandovom parku. Projekt tohto parku predložil Vigeland už v roku 1906, bol mu však schválený až v roku 1921 pod podmienkou, že všetky umelecké diela pripadnú mestu. Vigeland súhlasil, avšak tiež si dal jednu podmienku, aby bol park otvorený nonstop. Tak sa teda "mesto" s Vigelandom dohodlo a urobilo mimoriadne dobre. V parku si návštevník môže pozrieť okolo 200 súsoší a 600 figúr. Všetky v životnej či nadživotnej veľkosti a všetky nahé.
 

  

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Z Osla sa mi nechcelo. V čase, keď by som za normálnych okolností sedel už pred telkou alebo ležal v posteli, vybral som sa ešte na poslednú večernú prechádzku. Vychutnať si večerné mesto, večernú pohodu. Ten pokoj, keď mesto stíchne, keď večer neruší hukot áut, keď sa slnko kloní k obzoru, keď si ľudia po celodennom zhone začnú užívať život.
 

Nielenže sa mi z Osla nechcelo, mne sa všeobecne nechcelo hlavne z Nórska. To, čo sme videli za 8 dní, bolo skutočne málo. Z Nórska sme prešli len maličký kúštik a ďalšie architektonické zaujímavosti, a hlavne prírodné úkazy a klenoty, ktorými nórska príroda disponuje v obrovskom množstve, zostali pred nami skryté, utajené a neobjavené. Zostali mi ešte nejaké nórske peniaze. Myslíte, že ich pôjdem zameniť? Zatiaľ nie, zatiaľ chcem ešte tak trošku dúfať, že ich jedného pekného dňa využijem na to, na čo sú určené a v krajine, do ktorej patria.

Súvisiace články:
http://marianletko.blog.sme.sk/c/362163/norsko-zlaty-trojuholnik.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/363630/norsko-bergen.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/364410/norsko-z-bergenu-do-maloy.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/365755/kupanie-sa-v-atlantiku-majak-na-konci-sveta-a-duhova-cesta.html
http://marianletko.blog.sme.sk/c/366397/dalsnibba-geirangerfjord-orlia-cesta-a-trolia-cesta.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?